Tento formulář umožňuje orientační výpočet potřebného topného výkonu pro konkrétní prostor.
V následujícím textu se Vám pokusíme ulehčit výběr topidla, vhodného právě do Vašeho prostoru.
V první řadě je potřeba si zjistit, zda daný prostor není svázán nějakými předpisy, které se týkají například používání otevřeného ohně, stupně ochrany elektrických spotřebičů (IP) a podobně. V druhé řadě je třeba zvolit co nejvhodnější způsob distribuce tepla, tedy ohřev zářením, sáláním, nebo prouděním. V neposlední řadě je potřeba zvolit si vhodné palivo pro vytápění a orientačně určit potřebný výkon.
Úskalí použití topidel s otevřeným plamenem je více než zřejmé - nesmějí být používána nikde, kde hrozí kontakt s vysoce hořlavými materiály, nebo tam, kde nejsou tyto materiály dostatečně zajištěny proti možnosti kontaktu s otevřeným ohněm. Dále je nutné počítat s tím, že tato topidla spotřebovávají kyslík. Je tedy nezbytné zajistit jeho dostatečný přísun do prostoru.
Stupeň ochrany elektrických spotřebičů se týká převážně průmyslových provozů a použití topidel v exteriéru. Samozřejmostí je nezakrývání všech typů topidel.
Pro různé prostory a použití jsou vhodné odlišné způsoby distribuce tepla.
Mezi klasické patří sálání - topidlo zahřívá vzduch na svém povrchu, vzduch stoupá a cirkuluje po prostoru (olejové radiátory, krbová kamna apod).
Vytápění prouděním využívá většina průmyslových i domácích přenosných topidel. Tato topidla používají ventilátor k vytvoření proudu ohřátého vzduchu, který je distribuován určeným směrem. Tento způsob využívají především plynové a naftové teplomety, naftová a olejová kamna, elektrické přímotopy a konvektory.
Posledním způsobem distribuce tepla je záření, kdy zdroj vyzařuje teplo daným směrem, kde zahřívá předměty a osoby. Odpadají zde výrazné tepelné ztráty, způsobené ohříváním vzduchu (ten je zahříván až sekundárně - rozehřátými předměty a osobami). Topidla, která tento způsob ohřevu využívají, jsou vhodná především tam, kde je potřeba rychlého zahřátí osob a předmětů, bez nutnosti vytápět celý prostor. Zářiče najdou uplatnění především v exteriéru, jako jsou například zahrádky, party stany, výjezdová stanoviště (elektrická infratopení, plynové zářiče a terasové sálače) a v interiérech, kde je vhodné zahřívat jen určitý prostor, například v průmysových halách a dílnách (elektrické a naftové infračervené zářiče).
Ve volbě paliva jsou určujícími faktory cena a dostupost. Uživatelsky nejkomfortnější je samozřejmě energie elektrická, ale zároveň je až dvojnásobně dražší než nafta (LTO) a plyn (PB).
Ve volbě mezi plynem a naftou je zřejmá lepší dostupnost a manipulace s naftou, naproti tomu plyn má mnohem lepší vlastnosti hoření, a tak i nižší náklady při vysokém výkonu topidla.
U výkonu topidla jde především o uzavřené prostory, kde je alespoň minimální stupeň izolace (je zabráněno proudění venkovního vzduchu). U exteriérových topidel se většinou počítá s použitím v teplotách okolo 15°C, kde výkon 1 kW pokryje cca 6 m2, v prostoru uzavřeném pak cca 10 m2.
Pro výpočet výkonů topidel k vytápění uzavřených prostor použijte, prosím, formulář výše.